Nasz Dom

Dom Pomocy Społecznej w Gostkowie
Stary Gostków 41,
99-220 Wartkowice
powiat poddębicki, województwo łódzkie

Dom Pomocy Społecznej w Gostkowie zlokalizowany jest na trasie Poddębice – Łęczyca, na terenie gminy Wartkowice, Powiatu Poddębickiego. Dom Pomocy Społecznej w myśl przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 roku w sprawie domów pomocy społecznej (Dz.U.Nr 248, poz. 1485), działa na podstawie Statutu określającego jego nazwę, siedzibę, typ domu, organizację i zasady działania, zakres i poziom usług oraz prawa i obowiązki mieszkańca.

DPS w Gostkowie przeznaczony jest dla 106 osób przewlekle psychicznie chorych.

Dom składa się z trzech parterowych pawilonów mieszkalnych.  Pokoje jednoosobowe, dwuosobowe i trzyosobowe są tak wyposażone i urządzone aby mieszkańcy czuli się tu bezpiecznie i wygodnie. Urządzenia sanitarne dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na terenie placówki znajduje się rozległy dziedziniec, który stanowi doskonałe miejsce do odpoczynku. Jest to także miejsce różnych spotkań, imprez i zabaw.

W obiekcie znajdują się wszystkie konieczne do sprawnego funkcjonowania pomieszczenia m.in.: pokoje dziennego pobytu, jadalnie, pokój gościnny, palarnie oraz pomieszczenia do terapii i rehabilitacji. Najczęściej stosowanymi formami terapii zajęciowej w naszym Domu są: arteterapia, muzykoterapia, silwoterapia, ludoterapia oraz kulinoterapia. Swoje prace mieszkańcy prezentują na wielu wystawach oraz konkursach, zdobywając nowe doświadczenia, jak również nowe przyjaźnie i znajomości. Ponadto od kilkunastu lat w naszym Domu działa zespół artystyczny „Gostkowianie”, który bierze udział w wielu przeglądach i festiwalach muzycznych i teatralnych.

Mieszkańcy mają zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i rehabilitacyjną.

Potrzeby religijne mieszkańców zabezpiecza kaplica znajdująca się na terenie naszego Domu. Nabożeństwa odprawiane są przez księży tutejszej parafii.